Dunedin & Otago Peninsula

Dunedin


Toto druhé největší město jižního ostrova, vystavěné kolem náměstí Hexagonu, se nám docela líbilo. Původně je to město skotské (Dunedin=skotsky Edinburg), je sídlem University of Otago a tak je tu spousta studentů a město žije. Podívali jsme se do pestré galerie umění, poučná byla výstava velkoformátových fotografií z nejrozporuplnějších míst země o kterých se raději moc nemluví – světélkující úložiště jaderného odpadu, mrtvoly v různých stadiích rozkladu na zahradě ústavu forenzní patologie atd. Ve výstavních síních  parádního Museum of Otago jsme našli Maorské dřevořezby, ruchadlo, kostry velikých hrabivých ptáků Moa vybitých lovci už před staletími.

Taky jsme provedli exkurzi do místní filiálky čokoládového impéria Cadbury. Zjistili jsme, jak že se ta čokoška vyrábí, nuže: Z Ghany se dovezou fermentované, vysušené kakaové boby, ty se opraží, podrtí a oddělí se jen svrchní vrstva bobu. Ta se rozemele a vytvoří kakaovou hmotu. Jejím vylisováním se získá kakaové máslo a suchý prášek – kakao. No a teď,
čokoška na vaření – zhutnělá kakaová hmota  
čokoška mléčná – kakaové máslo smíchané s kakaovou hmotou a kondenzovaným mlíkem        
čokoška hořká – kakaové máslo smíchané s kakaovou hmotou a kakaem  
čokoška bílá – kakaové máslo smíchané s kondenzovaným mlíkem      
čokoška polská – viz výše, jen místo kakomásla dej lacinější rostlinný tuk. Fuj.

Read more

Fiordland – jihozápad

Fjordland – jihozápad

Mt Luxmore


Vracíme se do Te Anau zdolat blízký Mt Luxmore, hlavní lákadlo Kepler Tracku. Slunko má dle předpovědí svítit, než ovšem dorazíme dlouhatánským obloukem kolem jezera a po nespočetných lesních serepentinách na travnaté vrcholky kopců, je jasné že bude … chcát. Dorážíme na chatu Luxmore Hut se stále dechberoucími výhledy, kousek nad ní ale otáčíme.

Pruda, od západu se valí stará známá studená fronta, kopce na západ jsou už v mracích. Zalézáme pod zem do blízké vápencové jeskyňky, počasí se, ale nemoudří a tak se vracíme.

Lake Manapouri


Jezero propojené s Lake Te Anau řekou … V 60.letech tu moudré hlavy při pohledu do mapy zjistily, že jezero je jen 10km od moře, což z něj při jeho nadmořské výšce 190m, činí ideální zdroj elektřiny. Tuž postavili cestu skrze hory Fiordlandské až k místu budoucí elektrárny, prokopali tunel na druhou stranu hor, ústící do Doubtful Soundu a vykutali velkou kavernu, do které unístili Francisovy turbíny a byly průdy k pohonu tavíren hliníku u …
U jezera Manapouri měl začínat náš další trek na Mt. Titiroa. Nu, zjistili jsme, že je nejprve potřeba přeplout lodí přes výtok jezera, normálně by jsme půjčili loďku a převeslovali, ale po dlouhých deštích bylo moc vody a prý by nás odnesla. Jediná další možnost byla počkat do zítřka na vodní taxi a to se nám nechtělo. Jdeme teda na Titirou z jihu od jezera Monovai.   

Read more

Fiordland – severozápad

Fiordland


Huray, zas na cestě. Poslední zastávka v Queenstownu, krátké lezení na Queenstown hill, noc na našich oblíbených Remarkables a rychlý přesun přes Lumsdan do Te Anau, malého turistického městečka na břehu stejnojmenného jezera. Dobré místo pro nákup proviantu, benzínu a služeb všeho druhu počínaje sea kajaky a plavbou lodí po opuštěných fjordech, zařízením odvozu lodí, čtyřkolkami, helikoptérou či letadlem kamkoli a konče scénickými lety nad nádhernou převážně neporušenou a stále divokou a nepředvídatelnou krajinou fjordů. My jsme místních služeb nevyužili, na let neni, na opravdovou divočinu nám chybí vybavení a hlavně počasí a všecko ostatní jsme schopni pořídit levněji.

Read more